program 500+: forum dyskusyjne

Wyłudzenia świadczeń z programu 500plus

2017-03-15

Program Rodzina 500+, jak każda forma socjalnego wsparcia finansowego, cieszy się dużym zainteresowaniem również wśród naciągaczy. Jeszcze przed uruchomieniem wypłat, kiedy do urzędów zaczęły napływać pierwsze wnioski, dało się zauważyć pewne nieuczciwe praktyki ze strony osób ubiegających się o świadczenia w ramach programu.

Do najczęstszych nadużyć można zaliczyć zaniżanie dochodu, aby uzyskać świadczenie również na pierwsze dziecko. Urzędnicy wspominają m.in. o osobach, które zwalniały się z pracy, by następnie podpisać z tym samym pracodawcą umowę na niższą stawkę lub na pół etatu – dzięki temu kwalifikowały się do kryterium dochodowego 800 zł / na osobę.

Drugim dość częstym zjawiskiem jest zwracanie ulg na dzieci przyznawanych podczas rozliczeń podatkowych – również po to, aby dostać 500 zł na pierwsze dziecko. Podczas gdy roczna ulga podatkowa wynosi niewiele ponad 1000 zł, zysk z 500 plus wynosi 6000 zł (500 zł x 12 miesięcy).

Rozliczenia podatkowe to także sposobność dla niektórych przedsiębiorców do manipulowania dochodami. Osoby rozliczające się w oparciu o ryczałt w zeznaniu podatkowym podają tylko przychód. Natomiast dochód jest określany przez pracowników urzędu rozpatrujących wnioski, na podstawie oświadczenia rodziców. W związku z tym, że trudno to zweryfikować, rodzi się możliwość zaniżania dochodów. Podczas gdy przychód roczny może wynosić w takiej sytuacji nawet kilkaset tysięcy złotych, dochód stanowi zaledwie kilkanaście tysięcy, w związku z czym rodzina kwalifikuje się do świadczenia na pierwsze dziecko.

Zdarzały się również przypadki składania wniosków w dwóch różnych urzędach (np. w miejscu zameldowania i w miejscu faktycznego zamieszkania), uwzględnianie w kryterium dochodowym dzieci powyżej 25 roku życia, ubieganie się o świadczenia przez osoby pozbawione praw rodzicielskich, pozorowane zamykanie lub zawieszanie własnej działalności gospodarczej lub manipulowanie opieką naprzemienną w przypadku rodziców rozwiedzionych. Udostępnij ten artykuł:      udostępnij na Facebook   udostępnij na Google+   udostępnij na LinkedIn   udostępnij na Twitter   udostępnij na email

NEWSLETTER
Bądź na bieżąco
z informacjami
o programie 500 Plus

Powiadomimy Cię
o istotnych zmianach

Podaj adres email

 

Facebook

Twitter

Google Plus