program 500+: forum dyskusyjne

Projekt 500+ przyjęty przez Komitet Stały

2016-01-29

Zgodnie z harmonogramem prac nad ustawą 500 zł na dziecko zapowiedzianym w mapie drogowej we czwartek 28 stycznia Komitet Stały Rady Ministrów przyjął projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci program Rodzina 500 Plus. Teraz czas na zatwierdzenie projektu przez Radę Ministrów. Czy nastąpi to podczas najbliższego posiedzenia Rady Ministrów?

Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapewniła, że realizacja programu nie jest zagrożona. Przekonuje, że środki na realizację programu są zabezpieczone. Jednak Ministerstwo Finansów zwraca uwagę na różnice między kosztami prognozowanymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki społecznej (17,27 mld zł), a projektem ustawy budżetowej na 2016 rok, w którym zaplanowane wydatki wynoszą 17,06 mld zł, a więc powstaje różnica w wysokości ok. 200 mln zł.

Dodatkowo, w opinii Ministerstwa Finansów nowa wersja programu 500 zł na dziecko będzie miała negatywny wpływ na rynek pracy, gdyż może zniechęcić niektóre osoby do kontynuowania bądź podejmowania pracy. Istotą sporu jest wyliczanie dochodu na osobę w przypadku świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko.

Aby otrzymać 500 zł na pierwsze dziecko dochód na członka rodziny nie może przekraczać 800 zł, a w przypadku, gdy jedno z dzieci jest niepełnosprawne, 1200 zł na osobę. Resort rodzin i pracy optuje za niewliczaniem do dochodów m.in alimentów, świadczeń z pomocy społecznej czy świadczeń rodzinnych. Wg Ministerstwa Finansów taki zapis zwiększy koszty programu 500+ i doprowadzi do niekorzystnej sytuacji na rynku pracy.Udostępnij ten artykuł:      udostępnij na Facebook   udostępnij na Google+   udostępnij na LinkedIn   udostępnij na Twitter   udostępnij na email

NEWSLETTER
Bądź na bieżąco
z informacjami
o programie 500 Plus

Powiadomimy Cię
o istotnych zmianach

Podaj adres email

 

Facebook

Twitter

Google Plus