program 500+: forum dyskusyjne

Jak rozliczyć PIT, pobierając świadczenie 500plus?

2017-02-16

Nowy rok to nie tylko plany i postanowienia, ale także – rozliczenia podatkowe. Do końca kwietnia 2017 należy rozliczyć się z Fiskusem z dochodów uzyskanych w 2016 roku. Czy w deklaracji PIT należy uwzględnić środki otrzymane w ramach programu „Rodzina 500 Plus”?

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 21) zwolnione z podatku są takie dochody, jak:

  • zasiłki rodzinne (z dodatkami) i opiekuńcze,
  • zasiłki wypłacane przez gminę,
  • jednorazowe świadczenia związane z urodzeniem dziecka,
  • zapomogi otrzymywane w przypadku nieskutecznej egzekucji alimentów.

Oznacza to, że świadczenia rodzinne, jakie otrzymujemy w ramach „500 Plus”, są również wolne od podatku – nie trzeba zatem podawać ich w rozliczeniach PIT.

Możemy za to odliczyć od podatku ulgę na dzieci. W tym celu należy wypełnić formularz PIT/O. Jest on załącznikiem do deklaracji PIT-28, PIT-36 i PIT-37.

Warto wiedzieć, że tego rodzaju ulga ma także swoje limity kwotowe. Limit odliczenia od podatku w przypadku jednego dziecka wynosi 92,67 zł miesięcznie, taka sama kwota obowiązuje także na drugie dziecko. Limit odliczenia w przypadku trzeciego dziecka wynosi 166,67 zł miesięcznie, natomiast na czwarte i każde kolejne dziecko przypada odliczenie w wysokości 225 zł miesięcznie. Udostępnij ten artykuł:      udostępnij na Facebook   udostępnij na Google+   udostępnij na LinkedIn   udostępnij na Twitter   udostępnij na email

NEWSLETTER
Bądź na bieżąco
z informacjami
o programie 500 Plus

Powiadomimy Cię
o istotnych zmianach

Podaj adres email

 

Facebook

Twitter

Google Plus