program 500+: forum dyskusyjne

500 zł na dziecko: od kiedy?

2015-11-23

Z każdym dniem rośnie zainteresowanie projektem "500 zł na dziecko". Od kiedy program 500+ zacznie obowiązywać? Kiedy wejdzie w życie ustawa, od kiedy będzie można składać wnioski i kiedy uruchomione zostaną pierwsze wypłaty? Odpowiedź na powyższe pytania jest coraz trudniejsza, gdyż program cały czas jest na etapie projektu, jednak pokusiliśmy się o estymacje.

Od czego zależy to kiedy wystartują wypłaty 500 zł na dziecko?

  1. Przygotowanie, uchwalenie i podpisanie ustawy programu 500 Plus - z tym nie powinno być większego problemu, gdyż projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci jest gotowy, jedynie będzie wymagał naniesienia zmian, które uzależnione są m.in. od kosztów realizacji programu.
  2. Zmiany w budżecie na 2016 rok - projekt budżetu na 2016 rok przygotowany przez poprzednią władzę został przyjęty pod koniec września i nie przewidywał pokrycia kosztów programu 500+. Niezbędne są zmiany w budżecie. Planowana jest autopoprawka budżetowa, która może oznaczać projekt nowego budżetu.

Aby znaleźć pieniądze na świadczenie rodzinne 500 zł na dziecko, w planach jest m.in:

  • wprowadzenie podatku bankowego,
  • wprowadzenie podatku od hipermarketów,
  • poprawa ściągalności podatków (zmiana ustawy o VAT),
  • zwiększenie poboru dywidend,
  • a nawet zwiększenie deficytu budżetowego.

Czy powyższe zmiany mające na celu wygospodarowanie środków na pokrycie kosztów funkcjonowania programu 500+ wystarczą? Nie znamy dokładnej wartości kosztów wprowadzenia świadczenia wychowawczego w obecnej postaci. W ostatecznym rozrachunku może okazać się, że założenia programu "500 zł na dziecko" zostaną zmienione, aby zmniejszyć jego koszty.

Od kiedy można spodziewać się startu programu 500 Plus?
Rozpatrzmy możliwe warianty:

Wariant 1:

Od kiedy wypłaty: 1 stycznia 2016 r.
Prawdopodobieństwo dotrzymania terminu: 1%

W projekcie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci podana została data 1 stycznia 2016 r. Warto jednak zaznaczyć, że projekt został przedstawiony w drugiej połowie września 2015 r., mniej więcej na 4 tygodnie przez wyborami, a dziś zbliżamy się do końca roku. Pomimo faktu, że 500 zł na dziecko to sztandarowy pomysł z kampanii wyborczej, który ma najwyższy priorytet to szanse uruchomienia programu z dniem 01.01.2016 r. są już praktycznie bardzo małe.

Wariant 2:

Od kiedy wypłaty: początek II kwartału 2016 r.
Prawdopodobieństwo dotrzymania terminu: 50%

W ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci może znaleźć się zapis, iż wchodzi ona z dniem 1 stycznia 2016 r. i jeśli wypłaty ruszą 1 kwietnia to uprawnione osoby otrzymają świadczenia również za trzy miesiące pierwszego kwartału w formie wyrównania. Jeśli w grudniu 2015 r. znajdą się pieniądze w budżecie to całkiem realne jest szybkie uchwalenie ustawy, ale pojawia się temat przygotowania odpowiedzialnych instytucji do obsługi programu. Jeśli prace z tym związane rozpoczną się dopiero po uchwaleniu ustawy to termin początku II kwartału może być zagrożony.

Wariant 3:

Od kiedy wypłaty: koniec II / początek III kwartału 2016 r.
Prawdopodobieństwo dotrzymania terminu: 80%

Termin faktycznego rozpoczęcia działania programu wydaje się być realny. Jednak pojawiające w ostatnich dniach informacje o planie przeprowadzania bez pośpiechu konsultacji społecznych w kwestii założeń programu mogą oznaczać wydłużenie czasu pracy nad ostatecznym kształtem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Późniejszy start programu nie daje gwarancji, że wypłacone zostaną wyrównania za wszystkie miesiące, począwszy od 1 stycznia.Udostępnij ten artykuł:      udostępnij na Facebook   udostępnij na Google+   udostępnij na LinkedIn   udostępnij na Twitter   udostępnij na email

NEWSLETTER
Bądź na bieżąco
z informacjami
o programie 500 Plus

Powiadomimy Cię
o istotnych zmianach

Podaj adres email

 

Facebook

Twitter

Google Plus