Zmiana kryteriów dochodowych / nieregularne dochody / pierwsze dziecko

No i stało się – wszystko wskazuje na to, że rząd podwyższy próg dochodowy, poniżej którego można dostać świadczenie także na pierwsze dziecko. Teoretycznie – mogłoby to dla mnie oznaczać otrzymanie tego świadczenia (choć jestem samotnym ojcem – wdowcem – dostaję świadczenie tylko na 2.  i 3. dziecko, bo mój średni dochód przekraczał próg 800 zł na osobę o 20 – 40 zł.

Jeśli próg zostanie podwyższony do 900 zł na osobę, to prawie na pewno go nie przekroczymy. Ale…

Jestem zatrudniony na pół etatu, za niewielkie pieniądze – a główna część moich dochodów pochodzi z umów-zleceń (jestem tłumaczem, tłumaczę książki). Siłą rzeczy moje dochody są nieregularne. W jednym miesiącu zarabiam bardzo mało (bo akurat jestem w trakcie tłumaczenia książki), w drugim – dostaję większą sumę (bo oddałem tłumaczenie i mi zapłacono). W ten sposób są miesiące, kiedy miesięczny dochód na członka rodziny nie przekracza tych 900 zł (…a nawet jest sporo niższy), a są takie, kiedy przekracza dość znacznie.

Czy istnieje jakakolwiek możliwość, aby takie dochody na potrzeby programu 500+ rozliczać nie miesięcznie, a ROCZNIE? Bo przy rozliczeniu miesięcznym musiałbym zapewne w każdym kolejnym miesiącu, kiedy akurat dostałem większą sumę, natychmiast to zgłaszać (i tracić 500 zł na pierwsze dziecko), a w kolejnym – składać kolejne papiery o tym, że w tym miesiącu zarobiłem mniej. Co jest tym bardziej skomplikowane, że w przypadku tłumaczeń umowa może być zawarta na przykład w styczniu – a rachunek do tej umowy podpisany (i wypłacony) trzy miesiące później…

Czy rząd bierze w ogóle pod uwagę fakt, że nie każdy pracuje na etacie i ma stały, regularny dochód – ale że istnieją także „wolne zawody”, przy których to przestaje być takie proste?

Konsultant Dodał pytanie w 4 stycznia 2019 w kategorii DOCHODY.
Dodaj komentarz
  • 0 Odpowiedź(i)
  • Twoja odpowiedź

    Zamieszczając odpowiedź zgadzasz się z warunkami użytkowania