Zasiłek macierzyński a program 500+

Jezeli żona od maja 2014 byla na L 4 do listopada a potem przeszla na macierzynski to ten dochod bedzie wliczany czy zostanie utracony?

Doradca Dodał pytanie w 23 lutego 2016 w kategorii DOCHODY.
Dodaj komentarz
  • 5 Odpowiedź(i)

Z Pana pytania wynika, że żona w 2014 r. uzyskała zasiłek macierzyński, który już nie jest aktualnie wypłacany. Jeśli tak to jego wysokość nie powinna być uwzględniana w dochodach, gdyż będzie to już dochód utracony.

Jednak pytanie czy po 2014 r. żona nie miała jakichkolwiek dochodów? Jeśli w 2015 r. lub w 2016 r. podjęła zatrudnienie to dochody np. z umowy zatrudnienia będą brane pod uwagę, mimo że z 2014 rokiem nie mają nic wspólnego. Jest to „uzyskanie dochodu” wg Ustawy.

Specjalista Odpowiedział w 24 lutego 2016.
    Dodaj komentarz

ŻONA  zatrudniona jest caly czas a od maja 2014 poszła na L 4 , nastepnie na macierzynskie od listopada na rok a od 2015 listopada przeszła na wychowawczy, czy mimo to dochod moze byc utracony? prosze o dalsza odp

Doradca Odpowiedział w 25 lutego 2016.
    Dodaj komentarz

Z informacji, które Pan przedstawił wynika, że zasiłek macierzyński został utracony – nie jest już wypłacany, a urlop wychowawczy jest bezpłatny.

Specjalista Odpowiedział w 25 lutego 2016.
    Dodaj komentarz

Urlop wychowawczy jest płatny przez 2 lata w kwocie 400zl jezeli dochod na osobe nie przekracza 674 zl

Doradca Odpowiedział w 27 lutego 2016.
    Dodaj komentarz

Dzień dobry.

Mam podobną sytuację i chciałbym zaczerpnąć w tej kwestii porady.
    Żona w 2014 żona pobierała zasiłek macierzyński i przyznali nam 500+ na pierwsze dziecko. Wczoraj byłem zgłosić drugie dziecko i skorzystać z programu, ale Pani powiedziała, że są nieprawidłowości i te świadczenie powinno być uwzględnione. Czy mógłbym się dowiedzieć, jakie przepisy stanowią o tym, kiedy dochód z tego zasiłku jest utracony ? Urodziła we wrześniu 2014, więc zasiłek skończył się w połowie 2015. Czytałem ustawę, jednak jest tam napisane jedynie o wstrzymaniu działalności. Chciałbym podjąć dyskusję z tą Panią mając oparcie w konkretnych przepisach.

Dziwi mnie, że w jednym przypadku  przyznali decyzję a w drugim już dostrzegają nieprawidłowości, kiedy biorą pod uwagę ten sam rok – 2014.

Konsultant Odpowiedział w 15 września 2016.
    Dodaj komentarz
  • Twoja odpowiedź

Zamieszczając odpowiedź zgadzasz się z warunkami użytkowania